Українська столиця давно стала плацдармом для страв різних країн. Місто було презентаційним і тестовим майданчиком екзотичних делікатесів (як здавалося тоді):
• Суші – як говорила моя мама “- це голубці по-японськи”. Дійсно, якась схожість є;
• Паста з різними соусами та інгредієнтами. Це вже не макарони;
• Різотто – відрізняється від класичного рису вмілим підбором компонентів, щоб відчути весь спектр смаків.
Але одне блюдо, завдяки смаку і простоті приготування, стало номером 1 не тільки для киян і України, а всього світу. Піца і Київ стали одним цілим, адже в цьому місті експериментують з смаками, сюди провозять новітні рецепти з її батьківщини – Італії.
На скільки сильно кияни полюбили піцу?
Легко відповісти! Просто вийдіть в сонячний день і оцініть які види ресторанів найбільш заповнені. Впевнені, що це будуть піцерії! А якщо ж вирішите прогулятися в святковий день, то знову не здивуєтеся – в цих закладах взагалі не буде вільних місць.Також на дане питання вам дадуть чітку відповідь сервіси, які займаються доставкою їжі в столиці.
У сервісі по доставці піци “Adriano pizza” кажуть що за останні кілька років суттєво зросла частка замовлень через інтернет.
Можливо це завдяки більшій поінформованості киян в інтернеті і доступні сервіси. Зазвичай страшно робити перше замовлення не знаючи репутації сайту на який потрапляєш, але спробувавши один раз ти стаєш фанатом простого методу отримання їжі: подзвонив – отримав додому смачну вечерю!
Які рецепти подобаються?
Як тільки піца з’явилася в Києві (у 1990 роках), жителі не ризикували і пробували тільки прості варіації зі зрозумілими інгредієнтами. Корж з помідорами, перцем, ковбасками ну і улюблені на ті часи кукурудза і крабові палички. Але з часом, коли стандартний “пострадянський набір” набрид і захотілося екзотики, меню місцевих (ще тоді) кафе і барів наповнилися химерними назвами видів “Cалямі”, “Квадроформаджіо” і так далі.
Завдяки любові українців до цієї страви вся індустрія розвивалася: з’являлися справжні піцерії, максимально наближені до тих ресторанам що в сонячній Італії.
Якщо сьогодні будете гуляти по Хрещатику, то обов’язково уловите аромат південного Палермо або Неаполя.
На столах можна зустріти піцу різноманітну за формами (наприклад “Цезар” з листям салату і неповторним соусом, або “Кальцоне” яка зовсім не схожа на вигляд, адже є закритим коржем). Також дивує перелік інгредієнтів, тут легко можна зустріти екзотичні мідії, кальмари або чорнило каракатиці.
Підводячи підсумок кількість аргументів ми можемо стверджувати, що роман Піци з Києвом успішний і триватиме ще дуже довго!